Seçimi Kim Kaybetti?
Türkiye, tarihinin en önemli seçimlerinden birini geride bıraktı.
Seçim sonrasında siyasi parti liderlerinin değerlendirmeleri şöyle:


Recep Tayyip Erdoğan:

24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum.
Seçimlerin gayriresmi sonuçları belli olmuştur. Buna göre, milletimiz şahsımıza cumhurbaşkanlığı vazifesini ve yürütme görevini tevdi etti. Aynı şekilde Cumhur İttifakı'na ve AK Parti'ye Meclis çoğunluğunu vermek suretiyle yasama görevi konusunda da çok büyük bir sorumluluk yükledi.


Devlet Bahçeli:

Birinci stratejimiz, partimizin TBMM’de denge ve denetleme görevini ifa edebilmesi amacıyla güçlü bir grup kurmasıydı. İkinci stratejimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiydi. Çok şükür, iki stratejik hedefimiz de gerçekleşmiştir.


Muharrem İnce:

Aynı kararlılıkla bugünden itibaren çalışmaya devam edeceğimi bütün milletimize duyurmak istiyorum, söz veriyorum.
Ben korktuğumdan değil, kesin sonucu beklediğim için ekrana çıkmak istemedim. Diğer muhalefet partileri çok düşük oy aldı. Onlar biraz daha oy alsalardı ikinci tura çıkmamız mümkün olurdu.
41 yıl sonra 30 barajını geçmişiz ama muhalefet partileri onun üzerinde bir oy alsalardı seçim ikinci turdaydı zaten. Ben söylememeyim bunu, ayıp olur.
Önümüzde yürü derlerse, ben yürümeye hazırım.
Türkiye'de siyasi yelpazede kim varsa hepsinden oy almışız. CHP'nin full oyu var yüzde 30'un içinde, AK Partililerin oyu var, MHP'liler var, İyi Partililer var.. Bunu büyütmemiz lazım.


Kemal Kılıçdaroğlu:

İktidarın 49.5 olan oyları, 42.5'e düştü, bu bizim için çok önemlidir. Örgütlerimiz iktidar partisine 7 puan kaybettirdi. Bu seçimin tek kaybedeni vardır, AK Parti'dir.


Meral Akşener:

Ben ve dava arkadaşlarımın hem partimizin kuruluş sürecinde hem de sonrasında karşılaştığımız tüm engellemelerde büyük millet, güçlü devlet şiarının ışığıyla kararlılığımızdan bir an bile vazgeçmedik. İktidar tarafından tüm araçlar kullanılarak sayısız engeller, tehditler ve iftiralarla karşılaştık. Bir adım bile geriye çekilmedik. Daha 7. ayımızdayken siyasetin ikili yapısı arasına sıkışmış, milleti umutsuz bırakılmış Türkiye'nin siyasal iklimini değiştirdik. Çok adaylı Cumhurbaşkanlığı seçiminin önünü açarak milletimize nefes aldırdık.


Selahattin Demirtaş:

OHAL koşulları, baskılar ve orantısız imkanlara rağmen barajı aşan partim HDP'yi de kutluyor, HDP etrafında kenetlenen halk iradesini selamlıyorum. Bu koşullarda HDP'nin Meclis'te yer alması büyük bir başarıdır.


Temel Karamollaoğlu:

Hakikaten bugün gördüğümüz neticeden çok daha iyisini beklerdik. Ama demokrasilerde milletin tercihi neyse ona saygı duyulur. Millet böyle bir tercihte bulundu. Biz de bu tercihe saygı göstermek durumundayız.


Doğu Perinçek:

Atlantik tarafında olan HDP, CHP, İyi Parti kaybetti. Bütün basın PKK ve HDP'yi büyüttü. Basının da ders çıkartması gerekir. Türkiye buradan büyük kararlarla çıkacaktır. AKP iktidarı devam edemez. AKP iktidarını devirecek milli duruşun dönemi gelmiştir. Bunu yapacak olan da Vatan Partisi'dir.

*
*

Açıklamalardan anlaşılan şu ki bütün siyasi partiler seçimi kazanmış; bizden başka kaybeden yok!

Yalnız Muhalif

NOT:
Bu blogdaki yazıları takip etmek için yukarıdaki 'abonieren' butonuna basmanız, e-mailinizi vermeniz ve e-mail adresinize gelecek onay linkini tıklamanız yeterli olacaktır.

Kommentare

  1. En azindan aciklamari gelecege yönelik detaylandirsaydin. Yani mesela ince'nin aciklamasi gekecekte nasil karsimiza cikacak vs.

    AntwortenLöschen
    Antworten
    1. Seçim sonuçlarını akılla ve mantıkla izah etmek çok zor görünüyor ama yapmaya çalışacağım.

      Löschen

Kommentar veröffentlichen

Beliebte Posts aus diesem Blog

Tayyip Erdoğan'a Neler Oluyor Böyle?!

MUTLAKA SEYRETMENİZ GEREKEN 12 FİLM

Stefan Zweig Neden İntihar Etti?