Almanya Gazeteleri Türkiye'deki Ekonomik Krizi Nasıl Değerlendirdi?Türkiye'de, liranın aşırı değer kaybına uğramasıyla baş gösteren ekonomik kriz, Alman basınında geniş yer buldu.

İşte Almanya Gazetelerinden Kriz Değerlendirmeleri:

 

Süddeutsche Zeitung

 

Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin piyasalarını darmadağın eden mali krizde, bütün ekonomi kurallarına ters olarak merkez bankasından faiz oranlarının düşürülmesini istiyor. Ancak liradaki çürümeyi engellemek için faiz oranlarının yükseltilmesi gerekiyor. Faiz arttırımı, yatırımları zorlaştıracak, büyümeyi yavaşlatacak ağrılı bir süreci getirecek olsa da sermayenin ülkeyi toplu terkedişini engelleyebilir. Yatırımcılar, faiz arttırımının Erdoğan'ın halka sürekli olarak yaptığı döviz bozdurma telkinlerinden daha cazip sonuçlar ortaya çıkarabileceğini düşünüyor.

 Schwaebische Zeitung


Türk lirasındaki aşırı değer kaybı, ekonominin Recep Tayyip Erdoğan'a tuttuğu aynadır. Sermaye sahipleri, yatırımcılar, girişimciler ve dünya çapındaki fonlar paralarını Türkiye'den çekiyor. Bu tepkinin kontrolü ne ABD Başkanı Donald Trump'un, ne AB'nin, ne de Başbakan Angela Merkel'in elinde. Meydana çıkan tablo, dünyadaki yatırımcıların Erdoğan'ın politikalarına olan güvenlerini yitirmelerinin sonucudur. Erdoğan, hemen hemen hiçbir çıkışı olmayan bir yolda. Merkez Bankası, para birimindeki çöküşü durdurmak için ekonomiyi durgunluğa sokacak faiz arttırımı hamlesini yapmak zorunda kalacaktır. Bu mali kriz dolayısıyla Almanya'nın yaşayabileceği riskler çok düşüktür. Yine de, Türkiye'nin çökmesini önlemek Almanya ve Avrupa'nın menfaatinedir. Çünkü, bütün yaşanan sorunlara rağmen Türkiye, Ortadoğu'daki istikrar açısından önem taşımaktadır. Rheinische Post

 

  Türkiye Başkanı henüz krizi algılayabilmiş değil. Hala kazanan taraf olduğunu zannediyor. Erdoğan, ABD'nin Türkiye'ye ilan ettiği bir 'ekonomik savaş'tan bahsediyor ve durumu 2016'da yaşanan darbe girişimine benzetiyor. Böylece sarsıntıdan yeniden doğmayı planlıyor. Takipçileri hala ona bağlı. Ancak Erdoğan, ülkesi için giderek bir tehlike haline geliyor. Ucuz para politikaları ve devlet garantileri sayesinde sun'i olarak şişen Türk ekonomisi patlamak üzere. Erdoğan'ın sürekli olarak merkez bankasına müdahale etmesi ekonomideki düşüşü hızlandırıyor. Türkiye'de hiç kimse enflasyon ve para birimi çöküşünden dolayı henüz sokaklara inmedi fakat, uzmanlar mali buhranla etkin mücadele edilememesi halinde bir siyasi kargaşanın çıkabileceğini düşünüyor.


Neue Osnabrücker Zeitung

 

 

Türkiye'ye göre suç hep başkasında. Bu saçmalık! Türkiye, geçmiş yıllardaki ekonomik mucizesini ucuz parayı piyasalara pompalamakla sağlamıştı. Ekonomide gerekli yapısal reformlar yapılmadı. Artık yatırımcılar kaçıyor. Çünkü Erdoğan'ın ekonomi ve para politikalarına müdahalesi engellenemez hale geldi. ''Onların paraları varsa bizim de Allahımız var'' sözünden sonra piyasalardaki güvenin sarsılmasına şaşırmamak gerekiyor.  


Yalnız Muhalif NOT:
Bu blogdaki yazıları takip etmek için yukarıdaki 'abonieren' butonuna basmanız, e-mailinizi vermeniz ve e-mail adresinize gelecek onay linkini tıklamanız yeterli olacaktır.

 
Kommentare

Beliebte Posts aus diesem Blog

Tayyip Erdoğan'a Neler Oluyor Böyle?!

MUTLAKA SEYRETMENİZ GEREKEN 12 FİLM

Stefan Zweig Neden İntihar Etti?