AVRUPA'DAN SIKINTILI HABERLER
Avrupa basınında geçtiğimiz hafta yer alan bazı 'sıkıntılı' haberleri derledim.

Bakalım Avrupa'da ne gibi sıkıntılar yaşanıyor:

Luzern Şehri Sakinleri Turist Akınından Şikayetçi

Neue Züricher Zeitung'un haberine göre, turistlerin  aşırı ilgisinden rahatsız olan Venedik ve Barcelona gibi şehirlere Luzern de eklendi. Orta İsviçre topraklarında, Luzern nehri kıyısında yer alan kent, Zürich'e yaklaşık olarak bir saatlik tren yolculuğu mesafesinde. Seksen bir bin nüfuslu Luzern, ortaçağdan kalma çok iyi korunmuş mimari yapıları ve etkileyici tabiat güzellikleriyle yılda 1.4 milyon ziyaretçiyi kendine çekiyor. Şehir, ünlü kayak merkezlerine de çok yakın. Ayrıca Alp Dağları'nın eteklerinde kurulmuş küçük kasabaları keşfetmek isteyenler de konaklamak için Luzern'i tercih ediyor.

İsviçre'nin gizli başkenti olarak adlandırılan Luzern'den bir manzara

Şehre akın eden turistlerin büyük çoğunluğu Çin ve Hindistan gibi Asya ülkelerinden geliyor. Tahminlere göre 2030 yılında Luzern'i ziyaret edecek insan sayısı yılda 18 milyona kadar çıkabilir. Dünyanın bir çok şehri için sevindirici olabilecek bu haber Luzern halkını son derece tedirgin ediyor. Halk, turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle şehirde meydana gelen keşmekeş, kirlilik ve pahalılıktan şikayetçi. Sivil toplum örgütleri kurarak turizme karşı direniş gösteren Luzernliler siyasetçilerin dikkatini üzerlerine toplamayı başarmış görünüyor. Şehir sakinlerinden gelen, turist sayısının sınırlandırılması taleplerini karşılamak amacıyla hangi adımların atılacağı ise henüz belirlenmiş değil.


https://www.bitpanda.com/?ref=5385666297944549193

 

AB'den Ayrılacak Olan İngiltere'de İş Dünyası Endişeli

 

Der Spiegel'in Reuters'e dayandırarak verdiği habere göre 2019'da Avrupa Birliği'nden ayrılacak olan İngiltere'de işverenler ortaya çıkacak yeni ekonomik tablo nedeniyle kaygı taşıyor.

Instute of Directors (IoD) tarafından sekiz işverenle yapılan anket neticesinde İngiltere'deki şirketlerin en az üçte biri ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılması sonrasında yaşanabilecek olağandışı durumlara karşı herhangi bir acil eylem planına sahip değil. Instute of Directors'dan yapılan açıklamada, sözkonusu durumdan hükümetin sorumlu olduğu ve yeni dönemle ilgili pek çok noktanın hala aydınlatılamadığı belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Theresa May kabinesinin, AB Komisyonu'na yaptığı öneriler komisyonda direnişle karşılaştı.
AB, anlaşmaya varılamayan konularda pazarlıkların Ekim ayı içinde neticelenmesi sonrasında, İngiltere'nin birlikten ayrılmasının mümkün olabileceğini ilan etti.


https://www.bitpanda.com/?ref=5385666297944549193

 Almanya'da Çalışanların Ortalama Geliri Ne Kadar? 

Bundesagentur für Arbeit (Almanya İş Kurumu) tarafından yapılan açıklamaya göre Almanya'da tam zamanlı olarak çalışan işçilerin ortalama bürüt kazancı aylık  3209 Euro. Bu rakam bir yıl önce 3133 Euro idi. Yani son on iki aylık dönemde Almanya'da tam zamanlı olarak çalışanların aylık bürüt geliri 76 Euro artış gösterdi. Ancak ülkenin Batısı ile Doğusu arasında ciddi gelir farklılıkları olduğu gözden kaçmadı. Batı Almanya'da çalışanların aylık ortalama bürüt kazancı 3339 Euro iken Doğu Almanya'da 2600 Euro.

Bundesagentur für Arbeit verilerine göre tam zamanlı çalışanların en yüksek ortalama bürüt kazanca sahip olduğu eyalet 3619 Euro ile Hamburg. Hamburg'u 3546 Euro ile Württemberg ve 3494 Euro ile Hessen takip ediyor. Aylık bürüt kazancın en az olduğu eyalet ise 2391 Euro ile Mecklenburg-Vorpommern.

Ortalama 4635 Euro ile Ingolstadt, çalışanların bürüt kazancının en yüksek olduğu şehir olurken, Görtlitz 2183 Euro ortalama bürüt gelirle şehirler sıralamasında son sırada yer aldı.

Veriler üzerinde bir değerlendirme yapan Sol Partili piyasa uzmanı Sabine Zimmermann, Doğu Almanya'daki gelir düşüklüğünü 'utanç verici' olarak niteledi ve Almanya genelinde en düşük saat ücretinin bürüt 12 Euro olması gerektiğini belirtti. 

Almanya'da 1.1.2017 tarihinden beri bürüt asgari saat ücreti 8.84 Euro. Almanya kanunlarına göre asgari saat ücreti miktarı iki yılda bir güncelleniyor.

Kaynak: Die Welthttps://www.bitpanda.com/?ref=5385666297944549193 
 

Yeşiller: İklim Değişikliği Mağdurlarına Sığınma Hakkı Tanınsın!

Çevreci politikalarıyla tanınan ve Türk kökenli Cem Özdemir'in eş başkanı olduğu Yeşiller Partisine (Grüner) bağlı gençlik teşkilatı, iklim değişikliği nedeniyle yaşam alanları tahrip olan ya da yaşam şartları olumsuz yönde değişen kişilere de Avrupa'ya sığınma hakkı verilmesini istedi.

Gençlik Teşkilatı Başkanı Ricarda Lang, iklim değişikliklerinin tehdit ettiği özellikle bazı ada ülkelerinin halklarına sığınma hakkı tanınması gerektiğini ve bunun bir dayanışmadan çok sorumluluk olduğunu belirtti.


Yeşiller'in teklifi, öncelikle Fiji, Kribati ve Vanuatu gibi Pasifik adalarını kapsıyor.

Fiji Adalarından bir manzara
  
Vanuatu Adalarından bir manzara

 
Kribati Adalarından bir manzara

Denizden yüksekliği sadece iki metre olan ve elli yıl içinde iklim değişikliği nedeniyle sular altında kalması beklenen otuz iki adadan oluşan Kribati, iklim felaketinin sembolü haline geldi. Kribati Cumhuriyeti'nde 110.000 kişi yaşıyor. Aynı tehditle karşı karşıya olan Vanuatu'nun nüfusu 200.000. Fiji Cumhuriyeti ise bir çoğu ıssız olan 322 ada ve 522 adacığı kapsıyor. 2009 sayımına göre Fiji Adaları'nda 850.000 insan yaşıyor.

Kaynak: die Welt


https://www.bitpanda.com/?ref=5385666297944549193


Riace Belediye Başkanı Açlık Grevine Başladı

 

Mimmo Lucano açlık grevinde

 

Kara İtalyası'nın Güney ucunda bulunan Riace şehrinin belediye başkanı Mimmo Lucano, şehre sığınan mülteciler için gerekli parayı Temmuz 2017'den beri merkezi hükümetten alamaması üzerine açlık grevine başladı.

Lucano, şehirdeki terkedilmiş bir köyü 300 sığınmacı için yeniden inşaa etmeyi hedefliyor.

Güney İtalya'daki kötü ekonomik şartlar nedeniyle Kuzey'e yaşanan göçler neticesinde boşalan köyü mültecilerle yeniden hayata döndürmek isteyen belediye başkanı, insanlığa sunduğu katkılardan dolayı Dresden Ödülü'ne layık görülmüştü. Ödül töreninde yaptığı konuşmada mülteci akımını bir şans olarak değerlendirdiğini söyleyen Lucano'nun açlık grevi üçüncü gününe girdi.Yalnız Muhalif

NOT:
Bu blogdaki yazıları takip etmek için yukarıdaki 'abonieren' butonuna basmanız, e-mailinizi vermeniz ve e-mail adresinize gelecek onay linkini tıklamanız yeterli olacaktır.
 


Kommentare

Beliebte Posts aus diesem Blog

Tayyip Erdoğan'a Neler Oluyor Böyle?!

MUTLAKA SEYRETMENİZ GEREKEN 12 FİLM

Stefan Zweig Neden İntihar Etti?