ALMANYA'NIN AĞLANACAK HALİ!


Bellevue Sarayı (Almanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı)

Almanya Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Bellevue Sarayı, Bellevue Sarayının Kaç Odası Var?, Almanya Cumhurbaşkanı Nerede Oturur?, Almanya Cumhurbaşkanının Çalışma Odası, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Evi, Angela Merkel Nerede Oturuyor?


Almanya, gelenek olarak cumhurbaşkanlığı sarayını yılda bir gün halka açıyor. İnsanlar serbestçe sarayın bahçesine ve iç mekanlarına, cumhurbaşkanının odası da dahil, girip gezebiliyor, fotoğraf çekebiliyor. Aslında bu adet, Almanya'da her kurum için, şeffaflık göstergesi olarak, söz konusudur. Okullar, dernekler, vakıflar, kamu kurumları, her sene "açık kapı günleri" düzenlerler (Tag der offenen Tür) ve vatandaşlara yaptıkları faaliyetlerle ilgili bilgi sunarlar.

Halkın, bu yılki saray ziyareti, Almanya'nın önemli basın kuruluşlarından Deutsche Welle tarafından haberleştirilmiş. Bellevue Sarayı'nın içini hep merak etmişimdir. Haber ilgimi çekti haliyle. Seyredeyim dedim; seyretmez olaydım! Meğer, koskoca Alman cumhurbaşkanının kullandığı saray 265 odadan müteşekkilmiş. Buna saray bile demek züldür bence zül! Olsa olsa saraycıktır bu! Üstüne üstlük odalarda ne altın işlemeli koltuk, ne devasa avizeler, ne de şatafatlı süslemeler... Duvarlara önemli ressamların eserleri asılmış, o kadar. Cumhurbaşkanının odası belki bir şeye benziyordur diye merakla seyretmeye devam ettim ama ne gezer... Hepi topu altmış metrekarelik bir oda; bir tarafı kütüphane, ortada bir masa-dört koltuk ki benim evdeki koltuk takımı daha gösterişli değilse yüzüme tükürün. Küçük bir çalışma masası ve bir sandalye. Duvarda eski cumhurbaşkanlarının portreleri vs. Sizin anlayacağınız, o yere-göğe sığdırılamayan Almanya'nın, itibarı ayaklar altında. Resmen, Alman halkı adına utanç duydum. Yahu becerip adam gibi bir saray inşaa edememişsiniz, hiç değilse ar edin de, çekip dünya-aleme göstermeyin. Ele güne kendinizi rezil etmeyin! Deutsche Welle'nin haberinin son kısmında ziyaretçilere de mikrofon uzatılmış. Kim konuşuyorsa, memnuniyet ifade ediyor. Cahil cahil beyanatlar... İtibardan tasarruf olmayacağı hakikatine eren tek bir irfan sahibi göremedim.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Çalışma Odasından Bir Görüntü 


Bu içler acısı durum merakımı iyice kamçılamış olacak ki, Almanya Başbakanı Merkel'le ilgili de bir kaç araştırma yapma gereği duydum. Aman Allah'ım, ne öğrensem iyi!? Anlı şanlı Frau Merkel, Medine dilencisi gibi, apartman dairesinde oturuyormuş. Apartmanın kapısına iki polis dikmişler güvenlik niyetine. Kadıncağızın konvoyu bile üç araçlıkmış. Demek Merkel'in her yıl dünyanın en güçlü kadını seçilmesi, kof ve şişirme haberden ibaretmiş. Medya tabii, pireyi deve yapıyorlar, arkadaş!

Angela Merkel'in Oturduğu Ev

Eeee bütün bunları öğrendikten sonra, Alman maliye bakanının meclise bisikletle gittiği, dışişleri bakanının tarifeli uçakla seyahat ettiği gibi haberleri acı tebessümlerle karşıladım. Onca Mercedes'i üret-sat, bakanların bisikletle dolaşsın köyün delisi gibi, reva mıdır yahu!?

Dünyanın en büyük beş ekonomisinden biri olan, yılda 1 trilyon 200 milyar dolarlık ihracaat yapan Almanya'nın, haline bakınca handiyse içim sızladı. Necip Türk milletinin şerefli bir üyesi olmaktan kıvanç duydum. 

Bu Almanya bizi kıskanmasın da ne yapsın; kınamayalım dostlar, kınamayalım!Yalnız Muhalif / 20 Eylül 2018

Bu blogdaki yazıları takip etmek için yukarıdaki 'abonieren' butonuna basmanız, e-mailinizi vermeniz ve e-mail adresinize gelecek onay linkini tıklamanız yeterli olacaktır.


Kommentare

Kommentar veröffentlichen

Beliebte Posts aus diesem Blog

Tayyip Erdoğan'a Neler Oluyor Böyle?!

MUTLAKA SEYRETMENİZ GEREKEN 12 FİLM

Stefan Zweig Neden İntihar Etti?