BU MİLLET KASIRGANIN HORTUMUNU DÜĞÜMLER!
Birkaç gündür herkesin dilinde: Yunanistan taraflarında bir kasırga oluşmuş, hızla ülkemize doğru yaklaşıyormuş. Meteoroloji yetkilileri uyarı üzerine uyarı yapıyor. Kasırga, üç vakte kadar geldi-geliyor; aman kapınızı bacanızı kapatın, mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın, camınızı-çerçevenizi takviye edin nev'inden nasihatlar üfleniyor halkımızın kulağına. Yola çıkan kasırgamıza bir de isim koymuşlar: Kırbaç Kasırgası; peh peh pehh. 

Anlaşılan o ki, meteoroloji yetkilileri havadan-sudan meselelerle uğraşmaktan muhatap oldukları kahraman halkımızı tanıyamamışlar. 

Acizane tanıtmaya çalışayım milletimizi yetkililerimize:

Bu millet ki, yirmi bin kişinin öldüğü bir depremin üzerinden on sene geçmeden, fay hattının kıyısında kaçak gökdelenler inşaa etmiş, tarım arazilerine kat kat meskenler dikmiştir.

Bu millet ki, her gece tabutunda uyumaktadır.

Bu millet ki; mermiye kafa atar, kefenle yatar-kalkar. 

Bu millet ki; Amerika'ya kızıp dolar, Rusya'ya kızıp tezek yakar. 

Bu millet ki; tankın egzozuna don, topun namlusuna atlet tıkar. 

Bu millet ki; taşla uzaylı kovalar. 

Bu millet ki; sağandan miğfer, siniden kalkan yapar.

Bu millet ki; kükremiş sel gibidir bendini çiğner aşar. 

Bu millet ki; tuvalet kağıdının 60 lira, etin 70 lira olduğu memlekette, 1600 liralık asgari ücretle yaşar. 

Yani, sizin kıytırık Kırbaç Kasırga'nız vız gelir tırıs gider bu millete. Bu millet, o kasırganın hortumunu düğümler. 

***

Hem bilmez misiniz ki; vatanımız evliyalar diyarıdır, veliler ocağıdır. Her çareyi sebepler dünyasında aramamak lazım. Baktık zorlanıyoruz, haber salarız Menzil'e, tabiat olayları yüzü-suyu hürmetine gerçekleşen Gavs hazretleri yazar bir muska, o dakika ılgıt ılgıt bir melteme dönüşür o kasırga. Çarşamba tayfası hiç tınmadı bile mesela; onlar diyelim ki -olmaz ya- kapıldılar hortuma, bağırırlar ben Nakşibendi tarikatının Halidi kolundanım, diye ve anında selamete ererler. 

Hatta, memleketimize artık kasırgaların dadanmış olmasında sevinilecek bir yan da yok değil. Ben dikkat ettim, bu kasırgalar evvelce hep ABD gibi gelişmiş ülkelerde olur, bizim gibi ülkelere uğramazlardı. Artık bizde de kasırga olduğuna göre, demek ki memleket gerçekten çok ilerledi arkadaş! Diyorlardı, ilerledik filan diye de, bu kadarına ihtimal vermiyordum, yalan yok! 

Sevgili yetkililer, görevliler! Demem o ki, siz işinize bakın; öyle her gördüğünüz felaketi millete matah bir şeymiş gibi duyurmayın!

Bak, duyurdunuz da ne oldu? 

Şimdi, çekirdek alıp kasırga seyretmeye koşanlar bile olur. Sessiz-sedasız atlatırdık bu kasırgayı yani, ortalığı velveleye vermenin sebebi neydi? 


Yalnız Muhalif / 29 Eylül 2018

Kommentare

Beliebte Posts aus diesem Blog

Tayyip Erdoğan'a Neler Oluyor Böyle?!

MUTLAKA SEYRETMENİZ GEREKEN 12 FİLM

Stefan Zweig Neden İntihar Etti?